Smith in och Smith ut i IFK Norrköping

21 maj, 2020 kl 18:32 IFK Norrköping har kommit överens med Gent om ett lån av Eric Smith som sträcker sig säsongen ut. Samtidigt meddelar klubben att Ian Smith lämnar och flyttar hem till Costa Rica.

Eric Smith anslöt till Peking från Halmstads BK 2016. Efter två år i klubben såldes han till belgiska Gent. Nu är han tillbaka i Norrköping.

– Det är fantastiskt roligt att vara tillbaka. Vi har jobbat rätt länge på det här och jag har varit öppen med att om jag ska tillbaka till Sverige så har det alltid varit IFK jag velat komma till. Jag är otroligt glad och taggad på att köra igång och att få träffa alla gamla kompisar igen, säger Smith till ifknorrkoping.se.

Jens Gustafsson, manager i klubben, säger att Smith behöver jobba upp sin fysiska status innan han är med och konkurrerar på riktigt. 

– Vi lånar honom resten av säsongen, och jag vill betona att det är ett väldigt kärt återseende. Det gick väldigt snabbt från att han blev bra till att han lämnade senast, och det som är glädjande är att han kommer tillbaka som en mer professionell och mogen spelare och människa. Det är också en spelare som känner till IFK-kulturen, så i den behöver vi inte utbilda honom över huvud taget, säger Jens Gustafsson till klubbens hemsida.

Samtidigt som Eric Smith presenteras meddelar klubben att hans namne, Ian Smith, lämnar klubben.

– Ian har under en längre tid gett signaler om att han längtar hem. Vi har gemensamt gjort många försök med att hitta tillbaka till formen 2018, men med tanke på Ians starka vilja att komma hem känner vi att vi får acceptera det och det är ganska okej tajming att göra detta just nu, säger Jens Gustafsson.

Ian Smith har gjort 37 allsvenska matcher i Peking sedan han anslöt till klubben i januari 2018.

– Jag vill tacka supportrarna för allt stöd jag fått under de här åren i Norrköping. Jag kommer alltid att vara tacksam för tiden och alla människor i Norrköping, säger Ian Smith till klubbens hemsida.

FOTO: Bildbyrån

 

Malmö FF utslaget

1 okt 2020
Efter Malmö FF:s förlust hemma mot Granada står det klart att det inte blir något svenskt lag i Europa Leagues gruppspel i höst.

AIK och Kalmar FF vidare till gruppspel

1 okt 2020
Både Kalmar FF och AIK tog sig in i Svenska Cupens gruppspel i och med dagens segrar.

Chibuike femmålsskytt i cupen

30 sep 2020
Sex av de sju allsvenska lagen som kvalade till Svenska Cupens gruppspel under onsdagen gick vidare.

Bahoui frälste AIK på stopptid

28 sep 2020
AIK vann med 1–0 mot Mjällby AIF efter att Nabil Bahoui nickat in 1–0 på hörna i den 93:e minuten.

Delad pott mellan Kalmar och Varberg

28 sep 2020
Isak Magnusson och Jon Birkfeldt nätade för Kalmar FF respektive Varbergs BoIS när lagen spelade 1–1 på Guldfågeln Arena.

Mållöst Västderby mellan Elfsborg och Blåvitt

27 sep 2020
IF Elfsborg och IFK Göteborg spelade 0–0 på Borås Arena i Jesper Karlssons sista match för hemmalaget.

Norrköping tabelltvåa efter seger mot Djurgården

27 sep 2020
IFK Norrköping går upp på andra plats i tabellen efter en tung 2–1-seger borta mot Djurgården.

Johannsson tvåmålsskytt när Bajen vände

27 sep 2020
Hammarby vände underläge till 3–1-seger borta mot Falkenbergs FF, bland annat efter två nya mål av Aron Johannsson.

Sellars matchhjälte för ÖFK

27 sep 2020
Östersunds FK:s fina form fortsätter. Under söndagen kom en 1–0-seger borta mot Helsingborgs IF efter Jerell Sellars sena avgörande.

Kiese Thelin bakom MFF:s klara seger i toppmötet

27 sep 2020
Malmö FF vann med 3–0 hemma mot BK Häcken tack vara två mål och en assist från Isaac Kiese Thelin.

Besaras pärla gav ÖSK tre poäng

26 sep 2020
Trots en intensiv forcering i slutminuterna lyckades Örebro hålla undan hemma mot IK Sirius och ta tre poäng.

Wålemark har hittat sin plats i Allsvenskan

25 sep 2020
Patrik Wålemark tog steget från division 2 till Allsvenskan i år – och gjorde succé direkt i BK Häcken. – Jag har alltid tänkt att fotboll är fotboll, och det är ju det jag är bra på, säger mittfältaren till unicoach.se.