Nyheter

Chevron
”Fotbollen förenar och skapar glädje”

”Fotbollen förenar och skapar glädje”

Varje månad delar elitfotbollens huvudpartner Unibet ut 10 000 kronor till vinnarna av Månadens spelare och Månadens tränare. Vinstpengarna för Månadens spelare och Tränare i Allsvenskan i juli går till projekt som ska stimulera unga att röra på sig.

Djurgårdens Magnus Eriksson skänker som Månadens spelare pengarna till klubbens uppsökande verksamhet medan BK Häckens Per-Mathias Högmo skänker sina pengar som Månadens tränare till klubbens arbete med Football Friday.

Djurgårdens Uppsökande verksamhet finns till för att många barn och unga idag inte är aktiva i någon förening och för att skolorna har svårt att tillhandahålla tillräckligt med idrottsaktiviteter på skoltid. Genom så kallad uppsökande fotboll och hockey ökar Djurgården tillgängligheten till idrott, erbjuder en positiv fritid för fler samtidigt som de stärker föreningens position och aktiva närvaro i staden.

– Det känns superbra att kunna hjälpa en redan lyckad satsning vidare framåt. Genom Djurgårdens uppsökande verksamhet Skol IF får tusentals barn varje år extra fysisk aktivitet som även gynnar deras skolgång i klassrummet, säger Magnus Eriksson.

eriksson-ms-21

BK Häckens tränare Per-Mathias Högmo skänker sina vinstpengar från Unibet till Football Friday, ett aktivitets- och integrationsprojekt där ungdomar möts och spelar spontanfotboll varje fredagskväll. Football Friday vill med rörelse, motion och gemenskap skapa en trygg och meningsfull mötesplats för ungdomar. 

– Fotbollen har en viktig roll i samhället, där Football Friday skapar en mötesplats för ungdomar, inte bara för de som är aktiva i föreningslivet, utan även för dem som inte spelar organiserad fotboll. Det är fint att se hur fotbollen förenar och skapar glädje, säger Per-Mathias Högmo.

Utmärkelserna Månadens Spelare och Månadens Tränare i Allsvenskan och Superettan utses av Svensk Elitfotboll i samarbete med Unibet. Priset går till den spelare eller tränare som gjort bäst bestående sportsliga avtryck under den senaste månaden. Varje vinnare av Månadens Spelare och Månadens Tränare i respektive liga får 10 000 kronor vardera från elitfotbollens huvudsponsor Unibet skänka till ett samhällsengagemang klubben.

Månadens Tränare kommer att utses sju gånger per säsong i vardera liga. I juryn sitter samtliga 16 huvudtränare samt sportjournalister från riksmedia och från lokalmedia i de samhällen där Allsvenskan eller Superettan spelas. Juryn röstar varje månad fram tre finalister till utmärkelsen. Därefter får supportrar möjlighet att rösta fram vilken av de tre finalisterna som de anser ska vinna genom en omröstning på allsvenskan.se och superettan.se. En totalsumma räknas sedan samman där media, lagkaptener och supportrar står för varsin tredjedel och en vinnare utses.

Juryn:
Irma Helin (discovery+), Jens Fjällström (discovery+), Petra Svensson (discovery+), Alexander Axén(discovery+), Robert Laul (Sportbladet), Per Bohman (Sportbladet), Noa Bachner (Expressen), Daniel Kristoffersson (Expressen), Daniel Nannskog (SVT Sport), Olof Lundh (TV4), Martin Petersson (Fotbollskanalen),Richard Henriksson (Radiosporten), Johan Esk (DN), Patrick Ekwall (FotbollDirekt), Fredrik Jonsson(Hallandsposten), Henrik Skiöld (TT), Oskar Pålsson (Borås Tidning), Lasse Hansson (Barometern), Christer Gustafson (Norrköpings Tidningar), Max Wiman (Sydsvenskan), Fredrik Carlsson (Nerikes Allehanda), Daniel Meisels (UNT), Simon Carlsson (Hallands Nyheter), Mattias Balkander (GP), Markus Wulcan (GT), Niclas Åkerström (Östersunds-Posten), Jerry Nilsson (Blekinge Läns Tidning), Anders Bengtsson (Offside), Fredrik Narvelid (Karlskoga Tidning), Marcus Birro (Studio Allsvenskan), Oskar Månsson (Fotboll Sthlm), Svante Samuelsson (SEF), Anders Falk (Unibet)

Tidigare vinnare 2021:
Spelare:
April: Aslak Fonn Witry, Djurgården
Maj: Victor Edvardsen, Degerfors IF

Tränare:
April: Kim Bergstrand/Thomas Lagerlöf, Djurgården
Maj: Henrik Rydström, Kalmar FF