Nyheter

Chevron
Hammarby får rekordsumma för Amoo

Hammarby får rekordsumma för Amoo

Akonkunmi Amoo lämnar Hammarby för danska FC Köpenhamn. Hammarby meddelar att det är den största försäljningen i klubbens historia.
– Det öppnar möjligheter och gör att vi blir ännu starkare. Vi önskar Amoo stort lycka till, säger klubbens vd Richard von Yxkull.

Akinkunmi Amoo tog Allsvenskan med storm fjol då han gjorde nio mål och sex assist för Hammarby ifjol. Nu står det klart att den 19-årige nigerianen fortsätter karriären i FC Köpenhamn. Enligt Hammarby säljer man den offensive mittfältaren för en klubbrekordsumma. 

– Visst hade vi gärna sett honom hos oss ytterligare någon säsong, men det här var något ”Akin” verkligen ville, och budet från FCK är så pass bra att det ger oss möjligheter att återinvestera i vår trupp på ett sätt som kommer att lyfta kvaliteten ytterligare ett par steg. Vi är stolta över vad vi och ”Akin” har åstadkommit tillsammans, säger Hammarbys sportchef Jesper Jansson.

Läs mer på Hammarbys webbsida.

Foto: Bildbyrån