
Hammarby säljer Touré rekorddyrt
Bazoumana Touré lämnar Hammarby för tyska högstaligalaget TSG Hoffenheim.
– Det är en historisk övergång, inte bara för oss i Hammarby utan även för svensk fotboll, säger Bajens sportchef Mikael Hjelmberg.
Bazoumana Touré värvades av Hammarby inför säsongen 2024. Under debutsäsongen stod den 18-årige ivorianen för åtta mål och fyra assist på 23 matcher i Allsvenskan. Nu säljs han vidare för en rekordsumma till tyska högstaligalaget TSG Hoffenheim.
– Att Bazou lämnar för Hoffenheim är självklart tudelat, det är en fantastisk fotbollsspelare som har spridit glädje, värme och kärlek på Årsta. Hans bidrag till laget både i form av poäng och prestationer hans första säsong i Allsvenskan har varit fantastiskt.
– Ekonomiskt ger denna transfer oss trygghet, stora möjligheter att bygga klubben starkare och att vi på ett strukturerat sätt kan utveckla vår sportsliga verksamhet ännu mer. Det är med stor stolthet vi nu kommer följa Bazous fortsatta karriär som jag är övertygad om kommer bli lång och framgångsrik, säger Mikael Hjelmberg.
Läs mer på Hammarbys webbsida.
Foto: Bildbyrån