Nyheter

Chevron
Henriksson tillbaka i Elfsborg

Henriksson tillbaka i Elfsborg

Gustav Henriksson återvänder till IF Elfsborg efter ett år i Österrike och Wolfsberger AC. Det nya avtalet med boråsklubben sträcker sig över 2025.

Efter 31 A-lagsmatcher i Elfsborg lämnade Gustav Henriksson klubben för spel i Österrike inför säsongen 2021. Nu återvänder han efter sparsamt med speltid i Wolfsberger AC.

– Det känns fruktansvärt bra att vara här igen. Jag har trivts jättebra här innan – och är säker på att jag kommer göra det igen, så det är en fantastiskt bra känsla jag har just nu, säger han till klubbens hemsida.

Jimmy Thelin, manager i IF Elfsborg, är glad att Henriksson vänder hem.

– Gustav är en spelare som tog viktiga kliv som spelare innan han tog steget till Österrike, han har en tränings- och tävlingsinstinkt på en mycket bra nivå. Han har växt i sitt ledarskap genom åren och kommer bidra till IF Elfsborg idag och i framtiden, säger Thelin till klubbens hemsida.

FOTO: Bildbyrån