Nyheter

Chevron
IF Elfsborg värvar Alexander Bernhardsson

IF Elfsborg värvar Alexander Bernhardsson

Den 21-årige mittfältaren lämnar Örgryte IS och har skrivit på ett kontrakt med Boråslaget som sträcker sig över säsongen 2024.

I Borås håller IF Elfsborg på för fullt för att få truppen klar till nästa års Allsvenska. Idag presenterades en julklapp i form av den 21-årige mittfältaren Alexander Bernhardsson från Örgryte IS. 

Bernhardsson kom till ÖIS från Sävedalen inför säsongen 2019. Under året i Superettan medverkade han i 26 matcher, gjorde fem mål och spelade fram till fyra.

– Alexander är en spelare som vi tror kommer att passa oss väldigt bra i det sättet vi vill bygga vårt lag och ta oss framåt. Hans egenskaper ligger i djupledsspelet och i hans snabbhet. Vi får också in en vänsterfotad spelare som passar bra i vårt lagbygge. Alexander ger mycket energi, kommer att ge allt för IF Elfsborg och har en stor vilja att fortsätta utvecklas som spelare, säger Jimmy Thelin, manager i IF Elfsborg, till klubbens hemsida

FOTO: Bildbyrån