Nyheter

Chevron
IFK Norrköping och Norling går skilda vägar

IFK Norrköping och Norling går skilda vägar

IFK Norrköping och huvudtränaren Rikard Norling kom överens om att avsluta avtalet under måndagen.
– Tyvärr har de sportsliga resultaten under säsongen 2021 samt hittills under säsongen 2022 inte motsvarat föreningens målsättningar, säger ordföranden Sakarias Mårdh.

Inför säsongen 2021 anställde IFK Norrköping Rikard Norling som ny tränare. Den tidigare guldtränaren med AIK ledde Peking till en sjundeplats i tabellen under första säsongen, men när laget nu ligger på elfte plats efter 13 spelade omgångar väljer klubben och Norling att gå skilda vägar.

– Tyvärr har de sportsliga resultaten under säsongen 2021 samt hittills under säsongen 2022 inte motsvarat föreningens målsättningar. Förutom att ta in ytterligare spelare under vårt kommande fönster tror vi att det är en nödvändighet att även byta huvudtränare. Genom detta hoppas vi att laget och föreningen kan få ny energi och därmed ge sig själv möjligheten att prestera under resten av säsongen, säger IFK Norrköpings ordförande Sakarias Mårdh.

Klubben har startat processen att hitta en ny huvudtränare. Läs mer på IFK Norrköpings webbsida.

Foto: Bildbyrån