Nyheter

Chevron
Roberth Björknesjö ny manager i IF Brommapojkarna

Roberth Björknesjö ny manager i IF Brommapojkarna

Efter den senaste veckans turbulens i Brommapojkarna har både tränaren Luis Pimenta, hans assisterande tränare och sportchefen Daniel Majstorovic försvunnit från klubben. Nu har man hittat ett nygammalt ansikte som kliver in och tar över.

Brommapojkarna gör en omorganisation och slopar rollera huvudtränare och sportchef. Istället ersätts rollerna av en managerposition för att minska avståndet mellan herrverksamheten och sportkontoret.

Björknesjö återvänder till klubben han tränade till vinst i Superettan 2012. Dessutom var han sportchef i klubben när man gick tog sig från division ett upp i Allsvenskan.

– ”Robban” är en högst kompetent tränare, har god kunskap om föreningens verksamhet från sina tidigare roller i föreningen och är dessutom en människa som är full av energi, säger Henrik Nilsson, klubbdirektör i BP till klubbens hemsida.

Den senaste säsongen har han tränat IK Frej i Superettan.

Roberth Björknesjö kommer leda arbetet och till sin hjälp kommer han ha Roger Palmgren och Dali Savic.