Nyheter

Chevron
Widgren lämnar Östersund

Widgren lämnar Östersund

Vänsterbacken Dennis Widgren väljer att inte skriva på ett nytt kontrakt med Östersunds FK och lämnar nu klubben.
– Dennis har haft en otroligt utveckling hos oss, konstaterar tf vd:n Martin Johansson.

Dennis Widgrens tid i Östersunds FK har kommit till ända. Vänsterbacken, som gjort åtta säsonger i klubbens A-lag, har valt att inte skriva på ett nytt kontrakt och lämnar därmed Jämtkraft Arena nu i vinter.

– Dennis har haft en otroligt utveckling hos oss. Vi vill passa på att tacka honom för de här härliga åren och önskar honom lycka till i framtiden, säger Martin Johansson, tf vd för Östersunds FK till klubbens webbsida.

24-årige Widgren har varit ordinarie i ÖFK sedan säsongen 2014, då han gjorde 21 matcher i Superettan. Den senaste säsongen, som blev Widgrens sista i Östersund för den här gången, spelade han 22 seriematcher och gjorde sina två första allsvenska mål.

Östersunds FK betonar att Dennis Widgren ännu inte gjort klart med någon ny klubb.

Foto: bildbyrån