Nyheter

Chevron
Månadens Mål i augusti utsett: ”Han är klinisk”

Månadens Mål i augusti utsett: ”Han är klinisk”

Användarna av Allsvenskans officiella app har röstat och korat augusti månads snyggaste mål. Den här gången är det ett läckert frisparksmål som vinner: Nahir Besara, för Hammarby hemma mot GAIS.

Augusti månads snyggaste mål i Allsvenskan gjordes, enligt användarna av appen Allsvenskan Live, av Hammarbys Nahir Besara. Bajen-kaptenen skruvade in en frispark i hemmamatchen mot GAIS som verkligen föll både de som röstat, och kommentatorerna, i smaken.

– Det är inte riktigt lika bra som från elva meter, men det är snudd på ett lika bra läge när Besara får slå frisparkar från den här positionen, kommenterade Niklas Jarelind i HBO Max:s sändning.

– Han är klinisk från de här distanserna, fyllde experten Johan Arneng i.

Du kan se målet i videospelaren här ovanför.

Se alla höjdpunkter från alla matcher i Allsvenskan på FotbollPlay.se.

Ladda hem appen Allsvenskan Live och var med och rösta fram nästa månads vinnare:

Allsvenskan Live, iOS
Allsvenskan Live, Android

OM UTMÄRKELSEN

Månadens Mål utses från och med säsongen 2025 varje månad av användarna i appen Allsvenskan Live – ligans officiella app. Svensk Elitfotboll tar varje månad fram kandidater som användarna sedan kan rösta på. För att delta i omröstningen behöver användaren ett Fotbollskonto. Fotbollskontot är gratis och skaffas enkelt i appen.