Nyheter

Chevron
Fantasyscouten: Europamatchandet igång och GAIS på g

Fantasyscouten: Europamatchandet igång och GAIS på g

Både Malmö FF och BK Häcken har kommit igång med och tagit sig vidare i det europeiska kvalspelet. AIK och Hammarby spelar sina första kavlmatcher i nästa vecka. Hur mycket påverkas lagen i Allsvenskan?

Deadline lördag 14.55 – Glöm inte fixa laget!

Omgång 16 väntar och det finns en del intressanta matcher. Formstarka GAIS möter formsvaga Degerfors. Det syns också tydligt i vilka spelare som är populärast att byta in inför deadline. Skytteligaledaren Ibrahim Diabate är överlägsen etta och tvåa är Gustav Lundgren. Diabate har gjort nio mål på de sju senaste matcherna och med GAIS, på pappret, fina spelschema framöver (DEG(b), HBK(h), IFKV(b), GBG(h)) är det inte konstigt att han är populär.

Malmö åker till Växjö för att möta Öster och med kniven mot strupen brukar MFF vara bra. Men europakvalandet kan eventuellt störa skåningarna. 2024 hade man inga större problem att kombinera Allsvenskan med Europa. Sex segrar, en förlust och två oavgjorda blev facit i Allsvenskan i matchen efter att man kvalat och ligaspelat i Europa.

BK Häcken vann två och kryssade två i Allsvenskan efter sina kvalmöten i fjol. Så här tidigt i kvalspelet brukar det inte vara några problem att dubbla, men ju längre lagen går ju tuffare blir det. AIK och Hammarby spelar sina första kvalmatcher först inför omgång 17.

Deadline lördag 14.55 – Glöm inte fixa laget!