Nyheter

Chevron
Lindgren: ”Titlar är grädden på moset”

Lindgren: ”Titlar är grädden på moset”

På torsdag möts BK Häcken och AFC Eskilstuna i final i Svenska Cupen. Häckens lagkapten Rasmus Lindgren ser fram emot chansen att vinna sin första titel med klubben.
– När man väl har vunnit några titlar så inser man att det är det som är grädden på moset, säger mittbacken.

BK Häcken vann sin första titel i klubbens historia när man besegrade Malmö FF på straffar i finalen av Svenska Cupen i början av maj 2016. Senare samma månad anslöt mittbacken Rasmus Lindgren till laget. Tre år senare har han nu chansen att öka sin individuella medaljskörd med en Svenska Cupen-titel.

– När man väl har vunnit några titlar så inser man att det är det som är grädden på moset. Och ju mer man vinner desto mer inser man hur viktigt det är för ens karriär. Att ha vunnit titlar är något jag är väldigt stolt över och jag vill så klart väldigt gärna göra det även med BK Häcken, säger Lindgren till klubbens webbsida.

Läs hela intervjun på bkhacken.se.

Svenska Cupen-finalen mellan BK Häcken och AFC Eskiulstuna spelas på torsdag 30 maj kl. 15.00 på Bravida Arena i Göteborg.

Foto: bildbyrån